Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Kredisi

4187

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği kredisi

Ülkemizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğin önemi nerelerde yapılması gerektiği konulara da değineceğimiz bu yazımızın küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyenler ile hali hazırda bu iş ile meşgul olanlara bilgi vermeye çalışacağız.

Küçükbaş Hayvan Kredileri

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası daha önce web sitesinde hangi hayvandan kaç adet beslemeniz gerektiğini sunmakta idi. Ancak bu kez hayvancılık üretim ve yatırım kredileri başlığı altında tüm büyükbaş, küçükbaş, tavuk yetiştiriciliği, arıcılık ve diğer sektörlere her türlü yatırım ve işletme kredileri verdiğini açıkladı. Ziraat Bankası küçükbaş hayvan kredisi 2017 yılı faiz oranları ise yıllık %5 / 12 aylık %0,41 olarak açıklandı. 5 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi veya 7 yıl uzun vade seçeneğinden yararlanmak için ise, çiftçinin birebir müracaat etmesi ve şartlarının uygun olması gerekiyor. 08 MART 2017 yılında 30001 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan tebliğe göre;

Şartlar;

 1. En az 50 adet koyun beslemek,
 2. En az 25 adet keçi beslemek
 3. Kapasite bu adetlerden düşük ise, bu adete çıkarmak birinci önceliktir.

Bu kredilerle her türlü hayvancılık ekipman ve makineleri (tanklar, yem üniteleri, bayla makinesi, ahır yapımı, canlı koyun ve keçi alımı, güneş enerjisi sistemi, yem bitkisi üretimi) alanlarında kullanılabilmektedir.

 • Hayvan kredisi ile alınacak hayvanlar ise koyun ve keçi türleri yönetmeliğinde yer alması şarttır.
 • Küçükbaş hayvan kredisi ile satın alınacak koyun ve keçilerin 6-24 ay arasında olması şarttır.

Keçi koyun besiciliği şartları;

 • En az 50 baş koyun veya keçi beslemek ilk şarttır.
 • Besicilik için hayvanların en az 3 aylık erkek hayvan olmaları şarttır.
 • Kredi çekilecek hayvanların en az 1 aydır HAYBİS’e kayıtlı olmaları gereklidir.
 • Besicilik içinde, yetiştiricilikte olduğu gibi her türlü malzeme ve ekipman için kredi kullanılabilmektedir.

Ziraat Bankasından daha önce küçükbaş hayvan kredisi alan vatandaşlar, çektikleri kredinin %30 unu ödemeden yeniden küçükbaş hayvan alımı için kredi çekemezler.

Başvurular şahsen Ziraat Bankasına veya Tarım ve Kredi Kooperatiflerine yapılabilmektedir.  Küçükbaş hayvan kredisi veren bankalara giderek sizde hayvancılık  faaliyetlerinizi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

7 yıl vadeli aylık 0,41 faizli küçükbaş hayvan kredisi kredinin ödeme planı;

 • Kredi türü: Küçükbaş hayvancılık
 • Kredi tutarı: 50.000,00 TL
 • Faiz oranı: %0,41 (Yıllık %5)
 • Taksit sayısı: 84 ay (7 yıl)
 • Taksit tutarı: 728,13 TL
 • Geri ödenecek toplam tutar: 61.162,87 TL
Ziraat Bankası Hayvancılık kredisi

Şekerbank küçükbaş hayvan kredisi

Küçükbaş süt hayvancılığı yapan müşterilerine başta hayvan alımı olmak üzere, barınak yapımı, tadilatı ve yatırım harcamalarının finansmanı için kredi kullandırmaktadır. Kullandıracağı kredi için 60 aya kadar vade imkanı vermek ile birlikte yılda bir taksit ödeme seçeneği de sunmaktadır.

Detaylı bilgiyi bu linkte bulabilirsiniz : http://www.sekerbank.com.tr/tarim/tarimsalyatirim/hayvancilik-yatirim-kredileri

Şekerbank küçükbaş hayvan kredisi

Küçükbaş besicilik yapmak isteyen müşterilerine vereceği krediler ile hayvan almak isteyenler için vade imkanı 12 ay olarak belirlenmiştir. Barınak yapımı, tadilat ve yatırım harcamalarının finansları için de kullanacakları krediler için vade imkanı 60 ay olarak belirlenmiştir. Şekerbank küçükbaş hayvan besiciliği ve küçükbaş süt hayvancılığı için bu kredi almak isteyenlere şu şartların yerine getirilmesini talep etmektedir.

 1. Kredi ile alınacak hayvanların Tarım il / İlçe müdürlüklerinde koyun / keçi sistemine kaydedilmiş (küpelendirilmiş) olması ve en az 3 ay süre ile sisteme kayıtlı olduklarına dair Tarım İl / İlçe müdürlüklerinden yazı getirmeleri gerekmektedir.
 2. Asgari 2 yıldır küçükbaş süt hayvancılığı ile uğraşan koyunda 50, keçide 25 baş kapasiteye sahip yada kullandırılacak kredi ile bu kapasiteye ulaşacak yetiştiriciler bu krediden yararlanabilirler.
 3. Asgari 2 yıldır küçükbaş besicilik ile uğraşan ve en az 50 baş ve üzeri işletmelere sahip olan veya kullanacağı kredi ile bu kapasiteye ulaşacak işletmeler bu krediden yararlanabilirler.
 4. Küçükbaş süt hayvancılığı veya küçükbaş besicilik kredilerine hayvan alımı ile barınak yapımı ve tadilatında fatura bedelinin % 75 ‘ine kadar kredi açılabilir.

Sizde küçükbaş besicilik veya küçükbaş süt yetiştiriciliği yapıyorsanız hayvan alarak sürünüzü çoğaltmak veya barınak yapımında nakit paraya ihtiyaç duyuyorsanız Şekerbank’ın küçükbaş hayvancılık kredisini kullanabilirsiniz. Bu krediye başvuru yapmak için bulunduğunuz bölgedeki Şeker bank şubesine gitmelisiniz.


Denizbank küçükbaş hayvan kredisi

Denizbank küçükbaş hayvan kredisi

Büyükbaş hayvan kredisi ve bitkisel ürün yetiştiricilerine kredi veren banka küçükbaş hayvan yetiştiricileri içinde düşük faiz oranları ve uzun vadeli ödeme imkanları ile kredi vermektedir. Kredi ile hayvan alımından barınak yapımına kadar bir çok alanda kullanabilirsiniz. Bankanın vereceği kredinin neleri kapsadığını kısasa belirmek gerekirse;

 • İnşaat işleri (ağıl yapımı, yem depoları)
 • Koyun keçi hayvan alımları
 • İşletme sermayesi ihtiyaçları
 • Makine ekipman alımları (süt sağım ünitesi, soğutma tankı)

Banka yukarıda saydığımız kalemler için kredi kullanmanıza yardımcı olmaktadır. Bu krediyi almak isteyenler yaptıkları harcamaların fatura tutarı üzerinden % 75 oranında kredi kullanabilmektedir. Sizde Denizbank’ın küçükbaş hayvan yetiştiricilerine vereceği bu kredi ile barınak yapımından hayvan alımına kadar bir çok alanda değerlendirerek işlerinizi büyütebilirsiniz.

Detaylı bilgi : https://www.denizbank.com/bankacilik/tarim-bankaciligi/kredi-urunleri/tarimsal-yatirim-kredileri.aspx

TEB küçükbaş hayvan kredisi

TEB küçükbaş hayvan kredisi

Küçükbaş hayvancılık yapan veya yapmak isteyenlere kredi veren bir diğer banka TEB bankasıdır. Diğer bankalarda olduğu gibi bu bankadan alacağınız bu kredi ile hayvan alarak sürünüzü çoğaltabilir, barınak yapımı veya tamiratı ile daha modern bir işletmeye kavuşabilirsiniz. Teb bankası verdiği küçükbaş hayvan kredisini uzun vadede taksitlendirerek sıkılmadan ödeme imkanı vermektedir.

Sabit taksidin yanında 3 / 6 / 9 / 12 ayda bir ödeme imkanı ile bu krediyi kullanabilirsiniz. Teb ve yukarıda saydığımız diğer bankalardan küçükbaş hayvan kredisi almak isteyenler bankaların şubelerine şahsen başvuru yapmaları gerekmek ile birlikte yanlarında şu evrakları hazır bulundurmaları gerekmektedir.

Gerekli evraklar

 1. Nüfus cüzdan fotokopisi
 2. İkametgah senedi
 3. Tapu fotokopisi
 4. Çiftçi kayıt sistemi belgesi
 5. Hayvan varlığı listesi

Detaylı Bilgi: https://www.teb.com.tr/ciftciyim/krediler/