Damızlık Koyun ve Koç İthalatı

7925

Damızlık Koyun, Koç ve Keçi İthalatı

Damızlık Koyun ve Keçi İthalatı Yapmak İsteyen yetiştiricilerimize başta Macaristan, Romanya, Ukrayna olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinden koyun ve keçi ithalatı yapmaktayız.

Kendi adına üretim yapacak gerçek veya tüzel kişilere ait işletme sahipleri, en az 100 baş damızlık küçükbaş hayvan (koyun-keçi) ve dişi damızlık hayvan sayısının % 5’ini aşmayan miktarda damızlık erkek hayvan (koç-teke) ithalat talebinde bulunabilmektedirler.

Detaylı bilgiyi GTHB’nın linkinde bulabilirsiniz. http://www.tarim.gov.tr/HAYGEM/Menu/22/Kucukbas-Hayvan-Ithalati

İTHALAT İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR 

 1. Damızlık küçükbaş hayvan(koyun-keçi) ithalatı uygulama talimatı gereği işletmeler, en az 100 baş damızlık küçükbaş hayvan ithal edebilirler. Dişi damızlık hayvan sayısının % 5’ini aşmayan miktarda damızlık erkek koç talebinde bulunabilirler.
 2. İthal ettiğiniz damızlık hayvanları 2 yıl süre ile satamazsınız, devredemezsiniz. Doğan  kuzularını ise istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz.
 3. Tek seferde 300 baş koyun/koç talep olduğunda ithalat işlemlerini hemen başlatabiliriz. Ortalama 25-30 gün sonra koyunlarınız elinizde olur. 1 tır 300 adet koyun/koç aldığından en ekonomik ve en hızlı seçim olmaktadır.
 4. 300 başın altında taleplerinizi Bursa çiftliğimizde hazır bulunan hayvanlardan sağlayabiliriz.

İTHAL ETMEK İSTİYORUM, NE YAPMALIYIM ?

 1.  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın istemiş olduğu belgeleri bağlı bulunduğunuz İl veya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden çıkartmak. Bu belgeler ve tüm mevzuat için sitemizin ” gerekli belgeler ” linkini inceleyebilirsiniz.
 2. İthalat için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının istemiş olduğu tüm belgelerin hazırlanması, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından sizin adınıza gerekli izinlerin alınması, Koyunlarının seçimi için Bakanlığın görevlendirdiği seçim heyetinin İlgili ülkeye götürülmesi, ithalatın sizin adınıza yapılması için gümrük işlemlerinin yapılması, Yurtdışında sizin adınıza tüm işlemlerin yapılması için tarafımıza bu konuları kapsayacak resmi vekalet verilmesi.

VEKALETTEN SONRA BİZ NE YAPACAĞIZ ?

 1. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının istemiş olduğu belgeleri sizin adınıza düzenlenmesi.
 2. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında sizin adınıza tüm işlemleri takip etmek ve gerekli izinleri almak.
 3. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tayin etmiş olduğu seçim heyetinin ilgili ülkeye götürülmesi, ülkede seçim heyeti’nin görevlerini yapmaları için kendilerine refakat etmek.
 4. Eğer isterseniz sizde Bakanlık seçim heyetiyle beraber yurtdışına gidebilir ve prosedür çerçevesinde kendi hayvanınızı bizzat seçebilirsiniz.
 5. Seçim heyetinin yol, harç ve yurtdışındaki tüm masraflarının karşılanması.
 6. Yurtdışında seçilen koyunların yurtdışı karantina süresince bakımını yapmak.
 7. İlgili ülkedemakamlarında yapılacak tüm işlemleri sizin adınıza yapmak.
 8. Yurtdışından Türkiye’ye nakli için canlı hayvan nakil aracını temin edip çiftliğinize kadar nakliyesini ve tarafınıza teslimini yapmak.
 9. Türkiye’ye girişteki tüm gümrük ve bakanlık işlemlerini sizin adınıza yapmak.
 10. Sizinle anlaşma yaptığımız andan itibaren Damızlık koyunlarınızın çiftliğinize teslimine kadar tüm harcamaları biz yaparız.
 11. Tüm bu hizmetlerle beraber gümrük vergileri, millileşme vergisi, gümrük müşaviri hizmet bedeli, canlı hayvan nakil tır’ı ile nakil dahil fiyat için görüşelim.
 12.  Eylül -2017 için alınacak koyun sayısına göre koyun ortalama fiyatı 190-250 EURO seviyesindedir.
 13. Hangi ırk koyun istiyorsanız kolaylıkla temin edebiliriz. Tedariğini sağladığımız koyunların listesini buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.